Klub Hodowców Gołębi Rasy Srebrniak Polski im. Ryszarda Pawłowskiego z siedzibą pod adresem w Radomiu przy ul. Warszawskiej 67 powstał w 1990 roku.
Założycielami Klubu było 29 hodowców srebrniaka z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Radomia, Łowicza, Włocławka, Płocka i Sochaczewa. 30 czerwca 1990 roku na spotkaniu w Wilanowie, hodowcy ci uchwalili Statut Klubu i wybrali trzyosobowy Komitet Założycielski, który zobowiązano do rejestracji Statutu w Sądzie i zorganizowania Zjazdu Wyborczego.
W skład Komitetu Założycielskiego weszli Salicki Bogumił z Radomia, Szwede Zbigniew z Radomia i Kobiałka Stefan z Warszawy.
Przed spotkaniem w Wilanowie odbyło się wiele spotkań roboczych, na których ustalano sprawy organizacyjne, oraz opracowywano Statut Klubu.
„Duszą” prac wstępnych Klubu był Kwieciński Przemysław z Warszawy, który opracował Statut, oraz był pomysłodawcą nadania Klubowi imienia Ryszarda Pawłowskiego najwybitniejszego hodowcy i znawcy srebrniaka w Polsce. Jako przyjaciel domu Państwa Pawłowskich z Warszawy uzyskał zgodę na piśmie od Anny Pawłowskiej na nadanie Klubowi imienia jej zmarłego męża Ryszarda.
Drugi hodowca z Warszawy Kobiałka Stelan organizował spotkania u siebie w domu lub w Wilanowie i dbał o sprawy kulinarne. W ten sposób Kolega Kobiałka Stefan pomagał Klubowi w pierwszych latach jego działalności, a później także powstałemu Polskiemu Związkowi Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego, którego był członkiem Zarządu.
Trzecią osobą najbardziej zasłużoną dla Klubu był Woźniak Zygmunt z Radomia, który od początku protokółował wszelkie obrady i spotkania.
W § 7 uchwalonego Statutu zapisano, że celem Klubu Srebrniaka jest:
1. Stałe podnoszenie i doskonalenie poziomu hodowli gołębi rasy srebrniak polski i pochodnych w Polsce.
2. Zrzeszanie hodowców i miłośników gołębi rasy srebrniak polski i pochodnych w kraju, dla realizacji zadań i założeń określonych niniejszym statutem.
3. Otwarcie się na szeroką współpracę ze wszystkimi kołami, związkami, klubami hodowli gołębi w kraju i za granicą , a w tym zwłaszcza z Klubami Srebrniaka i z Międzynarodowym Klubem Srebrniaka i podjęcie działań celem przystąpienia do niego.
4. Kształtowanie koleżeńskiej i partnerskiej współpracy i zasad współżycia społecznego wśród swoich członków.
W § 8 Statutu napisano, że swoje cele Klub Srebrniaka realizuje w szczególności przez:
1. Popieranie hodowli gołębi rasy srebrniak polski i pochodnych i stwarzanie warunków do jej rozwoju.
2. Koordynowanie pracy hodowlanej wśród członków przez:
– wytyczanie głównych celów hodowlanych,
– organizowanie wzajemnej pomocy i obrony interesów członków,
– prowadzenie działalności zmierzającej do podnoszenia jakości i wartości hodowanych gołębi zgodnie z zasadami aktualnej polityki hodowlanej,
– prowadzenie szkoleń w zakresie znajomości i interpretacji wzorców, sposobu i kryteriów oceny gołębi na wystawach.
3. Organizowanie różnego rodzaju konkursów ogólnopolskich w poszczególnych rasach.
4. Organizowanie udziału członków Klubu Srebrniaka w międzynarodowych wystawach gołębi.
5. Organizowanie międzynarodowych wystaw gołębi.
6. Opracowywanie nowych wzorców, oraz dokonywanie zmian we wzorcach juz istniejących i kartach oceny gołębi rasy srebrniak polski i pochodnych i publikowanie tych opracowań.
7. Prowadzenie szkoleń ekspertów oceny w rasie srebrniak polski i pochodnych.
8. Wydawanie obrączek rodowych dla swoich członków.
9. Propagowanie zasad etyki hodowlanej.
Wyżej wymienione dwa paragrafy Statutu Klubu Srebrniaka mają wartość ponadczasową i winny one być drogowskazem dla kolejnych władz Klubu Srebmiaka w ich bieżącej działalności.
Postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Radomiu z dnia 6 września 1990 roku stowarzyszenie – Klub Hodowców Gołębi Rasy Srebrniak Polski im Ryszarda Pawłowskiego z siedzibą w Radomiu, zostało zarejestrowane.
W dniu 29 września 1990 roku w Wilanowie odbył się Zjazd Wyborczy na którym wybrano pierwsze władze Klubu – Zarząd, Komisje Rewizyjną i Sąd Koleżeński.